Excel 5

Задача про річки

Формулювання задачі. Побудувати таблицю, що містить інформацію про річки України: площу басейну, загальну довжину і довжину в межах України. За цими даними потрібно обчислити: сумарні площі басейнів, частку у відсотках площі басейну  кожної річки щодо сумарної площі басейнів усіх річок, частку у відсотках довжини кожної річки в межах України відносно загальної довжини цієї річки, а також частку у відсотках сумарної довжини річок у межах України відносно їх сумарної загальної довжини.

Аркуш слід назвати Робота 5.

Таблиця матиме такий вигляд. Пояснення тут написані для версії Excel-2010.

Назву таблиці запишемо у клітинку A2. Щоб об'єднати дві клітинки A4 та A5, виділимо ці клітинки і скористаємося кнопкою Об'єднати та розташувати в центрі.

Щоб текст розмістити посередині між верхнім і нижнім краєм клітинки, використаємо відповідну кнопку вгорі.

З наступними клітинками заголовків стовпців робитимемо те саме.

Зробимо так, щоб довгі написи в клітинках переносилися по словах. Для цього для виділеної клітинки відкриємо діалогове вікно Формат клітинок і на закладинці Вирівнювання поставимо позначку Вирівнювати по словах. Ширину стовпчика відрегулюємо за зразком.

Занесемо дані такі, як на першому зображенні. Зверніть увагу, що у кольорові клітинки занесено формули, а саме:

C6 <– =B6/$B$13

F6 <– =E6/D6

В потрібних клітинках потрібно встановити відсотковий формат і встановити потрібну кількість десяткових знаків.

На основі таблиці побудуємо дві діаграми:

Дані в таблиці можна відсортувати, тобто, впорядкувати за зростанням чи спаданням. Наприклад, розташуємо дані. Можна виділити діапазон B6:B11 і вибрати інструмент Сортування і фільтр.

Коли з'явиться попередження сортування, у цьому випадку слід вказати, щоб сортувати в межах указаного виділення. Проте, таким чином сортування не зачепить решту стовпців.

Для більш просунутого сортування, а також для сортування послідовно за декількома стовпцями, потрібно скористатися Настроюванням сортування. Таким чином можна задати сортування за зростанням загальної довжини, потім за зменшенням площ басейнів, а потім за зростанням довжини в межах України:

Також можна здійснити фільтрування – показати тільки ті дані, які задовольняють певним умовам. Виділимо клітинку з заголовком A4, а тоді виберемо інструмент Фільтр після натискання кнопки Сортування і фільтр.

У стовпці з'явиться кнопка із стрілочкою. Там розкривається список із значеннями та умови відбору. Так проробимо з кожним стовпцем.

Таким чином можна: наприклад відобразити лише річки, в яких довжина в Україні – 272 км.

11-А1
11-А2