Кліщі

Обережно: кліщі

Найбільш агресивними кліщі стають двічі на рік – навесні (квітень-травень) та восени (вересень-жовтень. Зараз якраз час активного нападу іксодових кліщів. Він співпадає з найбільш активним виходом людей на відпочинок на природу. Тому варто нагадати, які можуть виникнути проблеми, якщо людина буде зустрічатись з іксодовими кліщами в природних умовах.

Кліщі переносять такі небезпечні хвороби як енцефаліт, хвороба Лайма (бореліоз).

Іксодові кліщі нападають на всіх стадіях розвитку, на відміну від тих же комарів, де тільки самки кусають. Для того, щоб у них настала друга фаза розвитку, їм необхідно напитися крові. В залежності від виду кліщів, вони можуть нападати активно. Наприклад, луговий кліщ буде рухатися у напрямку вибраної жертви, а лісовий кліщ частіше всього буде очікувати свою жертву десь на траві, на кущах чи гілках дерев. Тому людям, які зібралися на відпочинок, пропонується одягти відповідний, краще світлий (на ньому кліщ помітніший), одяг, щоб були закриті всі частини тіла, так як кліщ не нападає одразу, а поступово пересувається по одягу в пошуках місця, де йому буде зручніше всього присмоктатися. Щоб зняти вчасно «нападника», відпочиваючим пропонується кожні дві години оглядати один одного на наявність кліщів. Виявленого кліща обов’язково треба зняти. Не рекомендовано це робити голими руками, краще або серветкою, або іншим одягом, щоб не роздавити кліща руками. Навіть якщо кліщ знятий, а його частинки потрапили в мікротріщинки тіла, то можна все одно отримати частину збудників.

Також для захисту можна використовувати репеленти (засоби проти комах), але вони не зовсім будуть відлякувати кліщів. Якщо кліщ буде дуже голодний або їх буде велика кількість, то все одно деяка частина з них може знайти собі місце на тілі. Тим більше, що наносити репеленти рекомендовано не на шкіру, а лише на одяг. Якщо ж кліщі вже потраплять на відкриті частини тіла, то все одно можуть присмоктатися. Тобто, головне - захистити себе від нападу кліща. Якщо він вже напав, то якомога скоріше його зняти, і місце укусу обробити будь-яким антисептиком. Можна спиртом чи одеколоном.

Для того, щоб голівка не залишилась в тілі, треба знімати кліща не ривком, а поступово, витягуючи його з тіла. Якщо ж це сталося, то необхідно цю ділянку обробити антисептиком та видалити рештки кліща так, як ми видаляємо скалку. Можна голкою, попередньо обробленою антисептиком, видалити залишки кліща та ще раз обробити рану. Інколи рекомендують обробити олією. Дійсно, це ускладнює дихання кліща, але він під олією буде дуже повільно виходити із організму. І це тільки в тому випадку, якщо недавно присмоктався, то може сам вийти. Але у нього така будова, що голівка в тілі знаходиться настільки міцно, що кліщ сам не може вийти, тому він просто загине і все одно його доведеться видаляти. Крім того, через олію він стане слизьким і його складніше буде видалити, тому краще це зробити пінцетом або просто серветкою. Краще всього марлею, бо вона має більш цупку структуру, тож краще буде захватити кліща. Можна обернути його ниткою і поступово накручувати її, розкатуючи самого кліща і повільно витягати його з тіла.

Коли кліщ присмоктується, він не викликає ні свербіння, ні болісних відчуттів, тільки через добу, коли починається запалення на шкірі, людина може його самостійно виявити. Тому і пропонується не чекати, коли почнуться якісь клінічні прояви, а під час відпочинку оглядати один одного кожні дві години, а після повернення додому обов’язково зняти одяг і оглянути один одного. Якщо ви гуляєте з собакою, обов'язково огляньте його також.

Кліщі знаходяться в лісовій підстилці, але коли голодний кліщ полює, то він піднімається по траві або кущам на висоту 0,5-2 метри. Під дубом дуже щільний шар лісової підстилки, бо в дуба велике листя, тому під ним складаються сприятливі умови для розвитку кліщів. На деревах вони не живуть, можуть на чагарниках, кущах. Тому для відпочинку краще підбирати місця вільні та просторі.

Всім, хто зняв з себе кліща, потрібно звернутися до лікаря-інфекціоніста і протягом двох-трьох тижнів спостерігати за станом свого здоров’я. Якщо з’являється головний біль, підвищення температури, ломота в тілі, потрібно негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста. Що стосується хвороби Лайма, людина може звернутися в районну санепідемстанцію, де лабораторія особливо небезпечних інфекцій проводить дослідження. Спочатку ентомолог визначить вид кліща, чи здатний він передавати хворобу, далі можна перевірити чи був цей кліщ носієм борелій. Після всіх аналізів лікар-інфекціоніст буде приймати рішення, назначати лікування чи просто спостерігати за людиною, яка постраждала від укусу.

За матеріалами видання Главком

Останні зміни:17/01/2018