"Мінімум"
"Максимум"
Емський указ
Валуєвський циркуляр

Навіщо взагалі підтримувати українську?

По-перше, це справедливо. Адже українська —це мова землі, якою ходять українці. Споконвічно в Києві говорили по-українськи. Але після приєднання України до Московії російська мова витіснила в Києві українську з широкого вжитку. Проте з усіх боків навколо Києва невеличкі міста та села продовжували говорити по-українськи. Там збереглася мова землі яка була серцем першого державного об’єднання Східної Європи —Київської Русі.

По-друге, це практично. Адже сьогодні молодій людині майже неможливо досягти успіху в професійній діяльності без досконалого знання державної мови.

По-третє, це збереже нашу державу в єдності. Звичайно, якщо українська мова залишиться єдиною державною. Надання російській мові статусу державної може призвести до роз’єднання України. Воно породить ментальне двовладдя, чітко розмежує країну на два табори. Яскравий приклад —Канада, де після введення в 1969 р. французької як другої державної Квебек не лише не передумав від’єднуватися від Канади, а навпаки —сепаратистські настрої там посилилися. Так, за незалежність Квебеку на виборах у 1980 р. виступило близько третини його мешканців, а в 1996 р. — вже майже половина квебекців. Сьогодні відокремлення Квебеку —один з варіантів розвитку подій, який офіційно визнає влада Канади.

Розкіш зберегти свою мову випадає далеко не кожній країні з такою складною історією, як Україна. Наприклад, Ірландія, після століть залежності від Англії з часу отримання незалежності в 1922 р. так і не змогла відродити свою мову у повсякденному спілкуванні. Цікаво, що в долі Ірландії та України є багато схожого — обидві були включені до складу імперій в ХVII столітті, в Ірландії також був свій голодомор у 1840 р., з якого почалася активна фаза повної англізації країни.

Україні поталанило. Вона зберегла свою мову. Питання в тому, чи зможемо ми скористатися шансом, який дає нам історія, і передати повноцінну мову нашим дітям. Можна продовжувати розмовляти в Києві по-російськи і бути при цьому патріотом України. А українська слугуватиме символічним каркасом нової держави. Проте треба розуміти, що символічні каркаси легко руйнуються. «Вчора Україна була частиною Росії  Сьогодні—ні  Завтра —знову буде», —це поширена в Росії думка. Її не приховують і відверто висловлюють. Виходить, перед Україною досі стоїть питання бути чи не бути?

Сьогодні кияни можуть дати своїй мові нове життя, у столиці творити сучасний україномовний світ. Це цікаво, потрібно і має великі шанси на успіх. Коли говориш українською, ти робиш Україну сильнішою, стверджуєш її незалежність. Ти розвиваєш конкурентоспроможну державу. А від конкуренції, як відомо, виграють усі—і наші країни-сусіди, і ми самі.

Для тих, хто не впевнений у собі, пропонуємо чотири способи заговорити українською:

+ кілька порад

• У своїй країні розмовляй своєю мовою
  • Не дозволяй, щоб у кав'ярні, крамниці, таксі тебе обслуговували іноземною мовою
  • Спілкуйся в Інтернеті на форумах, в соціальних мережах українською мовою
  • Зверни увагу своїх близьких і друзів на те, якою мовою спілкуються вони.
  • Не звертай уваги на рекламу, написану для іноземців на іноземній мові
  • Зверни увагу на те, якою мовою транслюють передачі та фільми на телеканалах, які ти дивишся
  • Ніколи не вживай брутальної російської лайки

Освітній портал для тих, хто ще не розмовляє українською